W najnowszym numerze „Polskiego Procesu Cywilnego” (1/2025) ukazał się artykuł dr. Bartosza Sierakowskiego pt. „Koszty komornicze a obowiązek przelania do masy upadłości sum uzyskanych w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym”.

Artykuł dr. Sierakowskiego stanowi rozszerzoną wersję referatu wygłoszonego w trakcie V Ogólnopolskiej Konferencji Aksjologicznej zorganizowanej 27 maja 2024 r. przez Centrum Badań nad Aksjologią Procedur Cywilnych działające przy Katedrze Postępowania Cywilnego I Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, we współpracy z Radą Izby Komorniczej w Łodzi.

Artykuł poświęcony jest zagadnieniu z pogranicza postępowania egzekucyjnego i postępowania upadłościowego. Skutkiem ogłoszenia upadłości egzekwowanego dłużnika jest zawieszenie, a następnie umorzenie, postępowań egzekucyjnych skierowanych do majątku tworzącego masę upadłości. Jako jedną z konsekwencji powyższej zasady ustawodawca przyjął, że sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym, a jeszcze niewydane, przelewa się do masy upadłości po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości (art. 146 ust. 2 prawa upadłościowego). Na tle tej regulacji w doktrynie i orzecznictwie powstał spór co do zakresu obowiązku polegającego na przekazaniu sum pieniężnych do masy upadłości.

Celem artykułu jest w pierwszej kolejności ustalenie adresata tego obowiązku i formy w jakiej należy ten obowiązek zrealizować, a następnie jego zakresu przedmiotowego. W artykule postawiono tezę, że koszty komornicze związane z wyegzekwowaniem sum pieniężnych, do których odnosi się przepis art. 146 ust. 2 prawa upadłościowego, podlegają zaspokojeniu w ramach postępowania upadłościowego na takich samych zasadach jak koszty postępowania upadłościowego, czyli z najwyższym pierwszeństwem.