Ukazała się publikacja dr hab. Anny Hrycaj nt. pozasądowego nadzoru nad syndykiem w państwach Unii Europejskiej.

W ostatnim okresie w przestrzeni publicznej często pojawiają się głosy dotyczące konieczności zmiany systemu kontroli i nadzoru nad syndykami oraz zarządcami w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Głosy te są niekiedy wynikiem niezadowolenia dłużników i wierzycieli z przebiegu postępowania, a w szczególności z proporcji kosztów postępowania w stosunku do odzyskanych przez wierzycieli należności. Dość często podnosi się również problem braku samorządu zawodowego doradców restrukturyzacyjnych, który stałby na straży właściwego przygotowania merytorycznego i kwalifikacji etycznych osób pełniących funkcje syndyków, zarządców i nadzorców.

Przed przystąpieniem do fundamentalnych zmian legislacyjnych warto jest zobaczyć jak te problemy są rozwiązane w innych państwach. Zagadnienie to jest przedmiotem opracowania przygotowanego przez dr hab. Annę Hrycaj, Dyrektora Instytutu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością Uczelni Łazarskiego w Warszawie i kierownika studiów podyplomowych dla doradców restrukturyzacyjnych na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Autorka omówiła:

  • pozasądowy nadzór nad syndykiem w państwach UE (w tym rodzaje kar nakładanych na syndyków oraz środki dyscyplinarne),
  • systemy kontroli kosztów postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych w państwach UE oraz
  • podstawy wyłączenia syndyka od prowadzenia postępowania;

w systemach prawnych: Niemiec, Litwy, Francji, Słowenii i Łotwy.

 

Badania doprowadziły m.in. do wniosku, że w badanych systemach zauważalna jest zdecydowanie istotniejsza rola wierzycieli w nadzorowaniu przebiegu postępowania oraz w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących zarządzania masą upadłości.

Oddawane do rąk czytelników opracowanie jest efektem prac badawczych prowadzonych na zlecenie Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.  

 

Link do opracowania

Link do strony internetowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości