Stosowanie art. 96 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim komentarzem nt. zakresu zastosowania art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym.

Zgodnie z art. 96 ustawy o kosztach sądowych[1] pomioty wymienione w treści tego przepisu nie mają obowiązku uiszczania kosztów sądowych.

Zgodnie z art.  2 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 opłacie podlega pismo, jeżeli przepis ustawy przewiduje jej pobranie.

Przepisy ustawy o kosztach sądowych (art. 74 – 76b) przewidują również pobieranie opłat w postępowaniach upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Wszystkich opłat wskazanych w tych przepisach, w tym również opłat od sprzeciwu oraz zażalenia, nie ma obowiązku uiszczać strona zwolniona od kosztów sądowych zgodnie z art. 96 ustawy o kosztach.

Wynikające z art. 96 ustawy o kosztach sądowych zwolnienie nie dotyczy obowiązku poniesienia zryczałtowanych kosztów postępowania upadłościowego wynikających ze spóźnionego  zgłoszenia wierzytelności (art. 235 ust. 1 prawa upadłościowego).

 

- opracowała: dr hab. Anna Hrycaj


[1] (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 959 z późn. zm.); dalej jako ustawa o kosztach.