Publikacja prezentuje wyniki badań przeprowadzonych przez autorów w ramach projektu realizowanego na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w okresie od września 2020 r. do września 2021 r. Problemem badawczym będącym przedmiotem projektu było zbadanie zależności pomiędzy określonym kształtem regulacji prawa upadłościowego oraz praktyką stosowania tego prawa a stopniem realizacji celów założonych przez ustawodawcę i wyrażonych w uzasadnieniu projektu ustawy – Prawo upadłościowe oraz w uzasadnieniu projektu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, która w istotny sposób zmieniła regulacje Prawa upadłościowego.
Głównym celem naukowym projektu badawczego było stworzenie modelu regulacji prawnej sprzyjającej realizacji celów założonych przez ustawodawcę, dokonanie oceny istniejących rozwiązań i zgłoszenie postulatów de lege ferenda.
Założono, że cel ten zostanie osiągnięty w wyniku zrealizowania następujących celów szczegółowych:
- zidentyfikowanie regulacji prawnych, które mają istotne znaczenie dla sprawności i efektywności postępowań upadłościowych;
- zidentyfikowanie rozwiązań organizacyjnych (np. z zakresu sposobu wyznaczania sędziego-komisarza, przydziału spraw w wydziale), które mają istotne znaczenie dla sprawności i efektywności postępowań upadłościowych.
Publikowana praca jest efektem badań dogmatycznoprawnych oraz empirycznych (jakościowych i ilościowych). Analizie zostały poddane akta sądowe zakończonych postępowań upadłościowych prowadzonych przez określone sądy upadłościowe z okresu od 1.01.2016 r. do 31.07.2020 r. Dotyczy to postępowań toczących się w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 1 grudnia 2021 r.
Badanie postępowań upadłościowych jest elementem szerszego projektu naukowego. Pierwszym etapem tego projektu były badania prowadzone w ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przez Annę Hrycaj, Patryka Filipiaka oraz Bartosza Sierakowskiego, które dotyczyły postępowań restrukturyzacyjnych. Wyniki tych badań zostały przedstawione w monografii Postępowania restrukturyzacyjne w praktyce sądów powszechnych (Warszawa 2020).
Opracowanie dostępne jest na stronie internetowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. W celu zapoznać się z jego treścią, kliknij TUTAJ.